Mrkvový perkelt

1 kg mrkve, 2 cibule, olivový olej, sojová omáčka, mletý rozmarýn, mletý koriandr nebo kmín, sůl a pepř.

Mrkev očistíme a nakrájíme na kolečka. Cibuli nakrájenou na kostičky krátce osmahneme na oleji a přidáme 1/2 lžičky rozmarýnu, 1/2 lžičky koriandru nebo kmínu a promícháme. Přidáme mrkev a 2-3 lžíce sojové omáčky. Promícháme a přidéme cca 2dl vody. Přiklopíme pokličkou a dusíme dokud se voda téměř neodpaří. Nakonec dochutíme solí a pepřem. Hotovou mrkev můžeme posypat strouhaným sýrem.

 

Jáhly s tofu

300 g jáhel, 2 balíčky uzeného tofu (cca 400 g), 2 středně velké cibule, 4-5 stroužků česneku, olivový olej, sůl a bílý pepř.

Jáhly nejprve spaříme horkou vodou, aby ztratily svou hořkost a poté uvaříme v osolené vodě cca 15 min. v poměru 1:2 (jáhly : voda). Po vaření necháme jáhly ještě cca 10 min. stát, dokud se nevstřebá voda. Mezitím si osmahneme na oleji nadrobno nakrájenou cibuli a potom přidáme na kostička nakrájené tofu. Chvíli smažíme a přidáme prolisovaný česnek. Odstavíme a přidáme uvařené jáhly, celé to promícháme a popř. dosolíme a opepříme.

Výborná je k tomu kyselá okurka nebo kukuřičky.

 

Jáhly se šmakounem

200 g jáhel, 1 balení uzeného šmakouna, 2 cibule, 4-5 stroužků česneku, olivový olej, sůl a bílý pepř.

Postup je úplně stejný jako u předchozího receptu.

 

Pohanka s hlívou ústřičnou

300 g pohanky, 600 g hlívy ústřičné, 2 vetší cibule, 5 stroužků česneku, provensálské koření, mletý rozmarýn, olivový olej, sůl, pepř, sojová omáčka.

Pohanku propereme ve studené vodě a poté nasypeme do hrnce. Necháme nasucho chvíli pražit, až začne jako by poskakovat a zalijeme horkou vodou cca palec nad pohanku. Osolíme a přidáme provensálské koření. Pohanku vaříme cca 15 min. a poté přiklopíme pokličkou a necháme dojít až se voda vstřebá. Mezitím si nadrobno nakrajíme cibuli a česnek a dáme osmahnout na oleji. Přidáme nakrájenou hlívu ústřičnou, ochutíme mletým rozmarýnem a sojovou omáčkou a podusíme. Dusíme do změknutí, odstavíme a přidáme uvařenou pohanku.

Pokud budete chtít můžete vyzkoušet ještě dát takto připravenou pohanku zapéct do trouby - je to skoro jako tradiční "Vánoční Kuba".

 

Tofu karbanátky

200-250 g tofu, mrkev, cibule, 6 lžic špaldové nebo žitné mouky, 2 lžíce maizeny, 1 vajíčko, sůl, pepř, majoránka, česnek, čerstvé bylinky, trochu sojového mléka.

Tofu nastrouháme spolu s mrkví, cibuli nakrájíme na malé kostičky a promícháme. Přidáme mouku, maizenu, vajíčko, koření, prolisovaný česnek a bylinky. Promícháme a pokud je směs příliš tuhá - přidáme trochu mléka. Děláme placičky a smažíme na trošce oleje nebo v troubě pečeme na pečícím papíru.

Vhodná příloha je jakýkoli salát .

 

Omeleta z tofu

Suroviny : 100 g tofu natural, 2 vejce, pár stonků jarní cibulky, lžíci olivového oleje, 1 stroužek česneku, sůl a pepř.

Postup: Tofu ve větší míse rozmačkejte vidličkou, vmíchejte rozšlehaná vejce s nasekanou jarní cibulkou, přidejte rozetřený česnek, pepř a sůl. V pánvi rozehřejte olej, směs z vajec a tofu do ní nalijte a po obou stranách omeletu asi 3–4 minuty opékejte do zlatova. Omeletu můžete podávat s čerstvou zeleninou nebo třeba jen posypat sýrem.

 

Kokosové placky

 200g kokosu, 1/2 hrnku celozrné mouky(může být i špaldová,kukuřičná,žitná atd.),voda,1 lžíce olivového oleje,1/2 lžičky skořice,sůl

Vše smícháme dohromady - vodu přidáváme postupně až nám vznikne tvarovatelné těsto,ze kterého děláme placičky ,které smažíme nasucho na pánvičce. Můžeme také péct na pečícím papíru v troubě - cca na 175 stupňů.

 

 

Jáhlové karbanátky

200g uvařených jahel,1 lžička oleje, 3/4 hrnku kukuřičné mouky,sůl,pepř,čerstvé bylinky(koriandr,majoránka,bazalka)1 lžíce sojové omáčky,vodu dle potřeby

Vše smícháme dohromady,vodu přidáváme postupně až nám vznikne tvarovatelná hmota,ze které vypracujeme placky tvaru karbanátku a pečeme na pečícím papíru cca 20 min.v troubě na 175 stupně .

 

Topinamburové placičky se šmakounem

300-400g topinambur(lze nahradit kedlubnou),150-200g batátů,200g uzeného šmakouna,2 ks vajec(lze nahradit vajahitem),200ml sojového mléka,špaldová či jáhlová či rýžová mouka dle potřeby,česnek cca 1/2 paličky,chilli,lněné semínko,sůl,majoránka nebo oregáno.

Topinambury a batáty nastrouháme nahrubo,šmakouna nakrájet na drobné kostičky a promícháme s kořením. Přidáme vajíčka,mléko a mouku dle potřeby.Já mouku namixuji podle potřeby(různé druhy) a někdy přidám i ovesné vločky. Malé placičky smažíme na panvi nebo pečeme na pečícím papíru v 

troubě.

 

 

Čočka paripu

500g     červené čočky

20 ks     kari listů (možno nahradit bobkovým listem – 4 ks)

2 lžičky kari koření

2 lžičky kurkumy

2 ks celé skořice

Toto vše vařit dohromady (vody dle potřeby- cca 1cm nad čočkou) Červená čočka se vaří rychle e není nutné ji předem namáčet,stačí propláchnout vodou.

 

Dále budete potřebovat :

 2 ks cibule na kostičky a 8 ks česnek.stroužků na kostičky – to osmahnete na malém množství oleje. Přidáte 1 celou plechovku kokosového mléka,chilli dle chuti a sůl.

Toto vše přidáte do uvařené čočky,promícháte  a trochu ještě prohřejete .Podle chuti přidáte chilli a sůl.

 

Quinoa se šmakounem,kukuřicí a černými olivami
200g quinoa černá

100g quinoa bílá
200g uzeného šmakouna
100g černých vypeckovaných oliv
300g kukuřice
2ks cibule,olivový olej,chilli

Quinou uvaříme v poměru 1:2 (quinoa a voda).Vaříme cca 15 min.(doporučuji vařit s kostkou zeleninového vývaru).Na oleji orestujeme cibuli a šmakouna nakrájeného na malé kostičky.Přidáme olivy nakrájené na kroužky a kukuřici.Okořeníme chilli a přidáme uvařenou quinou. Promícháme a můžeme servírovat. Kdo potřebuje dosolí,ale vzhledem k tomu,že je quinoa vařená ve vývaru,tak není ani potřeba.

 

Rizoto z červené rýže s tofu a zeleninou

200g červené rýže
175g uzeného tofu
150g zeleniny (mražená pol.směs mochovanka)
100g kukuřice
1ks cibule
sůl,chili (1lžička) a sušený česnek medvědí(1lžička),olivový olej

Rýži uvaříme dle návodu(já jsem ji na cca 1 hod. namočila a přidala jsem do rýže při vaření 1lžičku olivového oleje a trošku soli).Cibuli a tofu nakrájíme na drobno a orestujeme na trošce oliv.oleje.Přidáme zeleninu,koření,uvařenou rýži a dosolíme.Přidala jsem ještě zbytek černých oliv(ale to není třeba,pouze mi zbyly v lednici).Promícháme a můžeme servírovat. 
Červená rýže dodá tomuto rizotu jinou,ale úžasnou jemně oříškovou chuť.