Strava podle krevních skupin (krevní skupina 0)

04.12.2012 17:33

 


Krevní skupina 0

 

Lidé s krevní skupinou 0 mají predispozice k poruchám štítné žlázy, k poruchám funkce slinivky, mají pomalejší metabolismus, nižší hladinu některých faktorů krevní srážlivosti (nedostatek vitaminu K) a sklony k artritidě.

Při omezení konzumace obilí, chleba, luštěnin a fazolí dochází téměř okamžitě k váhovému úbytku. Hlavním faktorem váhového přírůstku je lepek, který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích.

Zcela nevhodné potraviny jsou tedy pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, růžičková kapusta, květák a hořčice.

Maso a drůbež

Pro krevní skupinu 0 je vhodné libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo rybí maso.

Mořské produkty

Jsou pro tuto krevní skupinu obzvláště vhodné - zaměřte se na mořské ryby bohaté na tuky, jako jsou treska, sleď a makrela. Konzumace mořských produktů (například dary moře) je pro vás vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy.

Mléčné výrobky a vejce

Mléčné výrobky a vejce nejsou pro krevní skupinu 0 příliš prospěšné - zejména počet vajec by neměl přesáhnou 4 - 5 týdně. Mléčné výrobky z kravského mléka je možno nahradit sójovým nebo kozím mlékem a sýrem. Doporučuje se užívání tofu jako vhodné alternativy.

Oleje a tuky

Krevní skupina O reaguje na konzumaci olejů příznivě, nejvhodnější je olej olivový a olej z lněného semínka.

Ořechy a semínka

Dýňová semínka a vlašské ořechy jsou dobrým zdrojem doplňkových rostlinných bílkovin.

Luštěniny

Lidé s krevní skupinou O by měli omezit některé luštěniny, zejména fazoly a čočku.

Chléb a pečivo

Vyhněte se konzumaci lepku - tedy obilovin z pšeničné mouky. Vhodnou alternativou je chléb z naklíčených zrn, ve kterém jsou lepkové lektiny zničeny již při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny

Neexistuje obilí nebo těstoviny, které jsou pro tuto krevní skupinu příliš prospěšné - v omezené míře je možné konzumovat těstoviny z pohanky nebo rýžové mouky.

Zelenina a houby

Lilkovitá zelenina, např. brambory, způsobuje krevní skupině O artritidu, kukuřičné lektiny narušují tvorbu inzulinu. Houby mohou spustit alergickou reakci. Naopak velmi vhodná jsou rajčata a listová zelenina bohatá na vitamin K, jako je kapusta, římský salát, brokolice a špenát.

Ovoce

Prospěšné jsou blumy, švestky a fíky - většina tmavočervených, modrých a červenofialových plodů vyvolává v trávicím traktu alkalickou reakci. Protože trávicí trakt lidí s krevní skupinou O je nadměrně kyselý, potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy.

Šťávy a tekutiny

Pro krevní skupinu O jsou vhodné zejména alkalické zeleninové šťávy. Pokud chcete pít ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru - například jablečnou šťávu či mošt. Vyhněte se kávě - zvyšuje množství žaludečních kyselin.

Koření

Správný výběr koření může zlepšit váš trávicí a imunitní systém. Například koření na bázi řas je vhodné jako bohatý zdroj jódu. Sladidla (med, cukr, melasa) vám neškodí, prospěšná je v rozumné míře i čokoláda či kakaové boby.

Chuťové přísady

Pro krevní skupinu O nejsou žádné chuťové přísady příliš vhodné. Pokud si musíte jídlo dochutit, dělejte tak s mírou a dávejte si pozor na obsah tuku (např. v majonéze) a octa (kečup).

Bylinné čaje

U krevní skupiny O je nutno klást hlavní důraz na zklidnění trávicího a imunitního systému. Máta peprná, petržel a šípky mají příznivé účinky.

 

 

 

Krevní skupina  A

 

 

Pro citlivé lidi s krevní skupinou A je vhodné neupravovat příliš často stravu tepelně. Lidé s touto krevní skupinou mají predispozice k srdečním chorobám, rakovině, diabetu a jsou také náchylnější k infekčním onemocněním.

V mnoha ohledech je krevní skupina A přesným opakem skupiny O, zejména co se týče metabolismu. Zatímco živočišné potraviny u krevní skupiny O urychlují metabolický obrat a zvyšují jeho účinnost, u skupiny A mají zcela opačný účinek. Krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A jej skladuje ve formě tuku. Příčinou je rozdíl v žaludeční kyselosti - krevní skupina O má vysokou a krevní skupina A nízkou. Hůře tedy tráví maso a mléčné výrobky - naopak výborně potraviny ze sóji, zeleninu a např. ananas.

Maso a drůbež
Lidé s krevní skupinou A by měli ze svého jídelníčku zcela vyřadit maso. Pokud toho nejste schopni, začněte s nahrazováním masa rybami, a ostatní maso vybírejte pouze libové - nejvhodnější je drůbež.

Mořské produkty
Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství tři až čtyřikrát týdně, vyhnout by se měli bílým rybám. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka a také omezit vejce. Vhodné jsou jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky, samozřejmě sójové mléko a sýry či tofu.

Tuky a oleje
Krevní skupina A je obzvláště citlivá na příjem tuků. Polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo zeleninu vařenou v páře však zlepší trávení a vylučování.

Ořechy a semínka
Ořechy a semínka, například slunečnicová a dýňová, mandle a vlašské ořechy, mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Nejvhodnější je podzemnice olejná (arašídy). Jezte je často, protože obsahují lektin, který brání rozvoji rakoviny.

Luštěniny
Krevní skupině A obecně prospívají bílkoviny rostlinného původu z luštěnin.

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo, podobně jako obiloviny obecně, jsou vcelku příznivé potraviny, pokud netrpíte zvýšenou tvorbou hlenu.

Obilí a těstoviny
Krevní skupina A má široké spektrum možností ve výběru obilných zrn a těstovin. Kromě instantních a konzervovaných produktů může bez obav konzumovat všechny.

Zelenina a houby
Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, jezte ji co nejvíce a to v přirozeném stavu nebo vařenou v páře. Velmi prospěšná je brokolice, mrkev, kapusta, dýně, špenát a česnek.

Ovoce
Lidé s krevní skupinou A by měli jíst ovoce třikrát denně. Většina druhů je přijatelných, ale měli byste dávat přednost zásaditějším druhům, jako jsou bobuloviny a blumy.

Šťávy a tekutiny
Vyhnout byste se měli šťávám s vysokým obsahem cukru, které jsou silně kyselinotvorné.

Koření
Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná ochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Například koření na bázi sóji, jako je tamarid, miso a sójová omáčka, jsou pro tuto krevní skupinu prospěšná. Výborná je také melasa a řasy. Vyhnout byste se měli octu.

Chuťové přísady
Jedinou chuťovou přísadou, která je pro krevní skupinu A prospěšná, je hořčice, protože má schopnost posilovat imunitní systém. Můžete jíst malé množství džemu, nízkotučných salátových dresinků, příležitostně i nakládanou zeleninu. Z jídelníčku vyřaďte kečup, protože krevní skupina A nedokáže strávit ocet.

Bylinné čaje
Reakce krevní skupiny A na jednotlivé druhy bylinných čajů je přesným opakem reakcí skupiny O. Zatímco O potřebuje zklidňovat, krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Na jeho posílení je vhodná aloe, vojtěška, lopuch a echinacea. Hloh tonizuje kardiovaskulární systém, zelený čaj má důležité antioxidační účinky na trávicí trakt, sekreci žaludeční kyseliny zvyšují zázvor a americký jilm, proti stresu je heřmánek a kořen kozlíku lékařského.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu A je vhodná sklenice červeného vína denně ke snížení rizika onemocnění srdce. Doporučuje se také káva, je však dobré střídat ji se zeleným čajem.

 

 

 

Krevní skupina  B

 

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. V reakcích na lepek obsažený v pšeničných klíčcích a celozrnných pšeničných výrobcích se podobá krevní skupině O - lektiny zpomalují metabolismus, zvláště ve spojení pšenice s kukuřicí, pohankou, čočkou nebo arašídy.

Potraviny, které podporují váhový úbytek lidí s krevní skupinou B je zelená zelenina, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a játra.

Maso a drůbež
Doporučuje se konzumace jehněčího, skopového a králičího masa - červené maso spíše zřídka. Kuřecí taktéž není příliš vhodné, lepší je nahradit ho krůtím nebo bažantím.

Mořské produkty
Krevní skupině B prospívají mořské produkty, zejména treska a losos, nebo ryby s bílým masem: např. platýs, halibut a mořský jazyk. Není vhodná konzumace „darů moře."

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina B je jedinou ze skupin, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Naopak sojové potraviny nemají na zdraví žádné zvláštní příznivé účinky.

Tuky a oleje
Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji.

Ořechy a semínka
Většina ořechů a semínek není pro krevní skupinu B vhodná, protože obsahují opačné lektiny.

Luštěniny
Nedoporučuje se konzumace čočky a fazolí - ostatní luštěniny, vyjma sóji, jsou v pořádku.

Cereálie
Krevní skupina B by se měla vyhnout konzumaci pšenice a žita. Základem je rovnováha - doporučuje se jíst širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vhodnými jsou například oves, rýže nebo špalda.

Chléb a pečivo
Doporučení jsou zde obdobná jako u cereálií. Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu.

Obilí a těstoviny
Vhodné druhy obilných zrn a těstovin se zcela shodují s doporučenými cereáliemi a druhy chleba a pečiva. Jezte je však střídmě - pokud jíte maso, mořské produkty a doporučené mléčné výrobky nepotřebujete tak velké množství živin.

Zelenina a houby
Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby. Také ostatní zelenina je vhodná.

Ovoce
Krevní skupina B dobře snáší téměř každé ovoce, mívá totiž vyrovnaný trávicí systém a může jíst i ovoce, které je pro ostatní krevní skupiny příliš alkalické.

Šťávy a tekutiny
Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná.

Koření
Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Vyhněte se konzumaci sladidel z ječného sladu, kukuřičného sirupu, kukuřičného škrobu a skořice.

Chuťové přísady
Žádné chuťové přísady nejsou pro tuto krevní skupinu přímo prospěšné, kečup dokonce může být i škodlivý.

Bylinné čaje
Doporučuje se zázvor pro zahřátí, máta peprná pro uklidnění trávicího traktu, ženšen na posílení nervového systému a lékořice, která pomáhá snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu B je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj, vodu a šťávy. Kávu a černý čaj nejsou příliš vhodné

 

 

 

Krevní skupina  AB

 

Většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB - přestože existují výjimky - jako například rajčata, která se naopak doporučují.

Potraviny podporující váhový přírůstek jsou červené maso, fazole, semínka, kukuřice, pohanka a pšenice. Potraviny podporující váhový úbytek jsou tofu, mořské produkty, mléčné produkty, zelená zelenina, mořské řasy a ananas.

Maso a drůbež
Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které shodují se skupinou B - jehněčí, skopové, králík a místo kuřecího krůtí nebo bažantí.

Mořské produkty
Krevní skupina AB si může vybírat z velkého množství druhů mořských produktů, které jsou pro ni vynikajícím zdrojem bílkovin. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Vejce a mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu. Velmi vhodným zdrojem bílkovin jsou také vejce.

Tuky a oleje
Nejvhodnější je panenský olivový olej!

Ořechy a semínka
Jezte je v malém množství a opatrně. Všechna semínka obsahují totiž lektiny, které u krevní skupiny AB potlačují produkci inzulínu. Na druhou stranu podobně jako u krevní skupiny A, jsou pro vás vhodné arašídy.

Luštěniny
Luštěniny jsou pro krevní skupinu AB obecně vhodné. Například čočka je důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože skupině B se nedoporučuje.

Cereálie
Obecně lze říci, že vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné. Vhodnými cereáliemi jsou ovesná mouka, sójové lupínky, proso, škrob, rýže a sójové granule, nevhodnými pohanka a kukuřice.

Chléb a pečivo
Doporučení ohledně konzumace chleba a pečiva u krevní skupiny AB se podobají radám u cereálií a obilných zrn. Vhodný je zejména chléb z naklíčené pšenice, ve kterém byl lepkový lektin zničen při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Krevní skupině AB prospívá spíše strava založená na rýži než na těstovinách. Omezte příjem pohanky a kukuřice ve prospěch žita a ovsa.

Zelenina a houby
Zde má krevní skupina AB široký výběr - téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro krevní skupinu A nebo B, jsou vhodné i pro vás. Doporučuje se vyhýbat se pouze čerstvé kukuřici a všem výrobkům z ní.

Ovoce
Upřednostňujte zásaditější druhy, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny. Neprospívá mango - naopak ananas je vynikající. Banány je vhodné nahradit meruňkami.

Šťávy a tekutiny
Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu, aby se z organismu odstranil hlen, který se nahromadil během spánku. Následovat by měla sklenice naředěné grapefruitové šťávy.

Koření
Důležité je užívání mořské soli místo obyčejné - prospěšné je také miso, vyrobené ze sójových bobů.

Chuťové přísady
Vzhledem k vysoké náchylnosti ke vzniku rakoviny žaludku se vyhněte všem nakládaným pochoutkám (kyselé okurky apod.) a kečupu.

Bylinné čaje
Jsou obecně vhodné - mezi nejlepší patří vojtěška, heřmánek, echinacea, hloh, kořen lékořice a zelený čaj.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu AB je vhodné červené víno kvůli pozitivním účinkům na kardiovaskulární systém. Střídejte kávu a zelený čaj.